Moderní metody lonžování

Naše koně si sami trénujeme a připravujeme na svody, v ČR málo uznávanou formou a to lonžováním.

Používáme moderní metody lonžování s prvky přirozené komunikace Supernatural Horse Freestyle a současně využití metod holandských mistrů lonžování.


Lonžování je v základě pohybování koně po kruhu za určitým účelem a určitým způsobem.

Lonžování je dle mého názoru až kouzelné, ovlivňuje fyzický aparát koně, biomechaniku, kondici, mentalitu i přístup k lonžérovi. 

V případě, že kůň běhá jen tak po kruhu, nejedná se o lonžování, ale pouze pohybování koně v kruhu. 

Lonžování není pouze o přípravě koně k obsednutí nebo do zápřahu, mělo by být součástí běžného tréninku koně na všech úrovních a základním vzděláním všech koní. Lonžování pomáhá nejen fyziky, ale i psychicky koně modelovat.

Lonžováním se snadněji kůň nasvaluje především tam, kde to jezdec nejvíce potřebuje a kde to jde ze sedla nejobtížněji a to na zádech. Vyvazováním se posílí záda a celá horní linie, při správném lonžování i spodní linie, kůň se naučí nést v rovnováze, dají se napravit i vlivy jezdce. Kůň se naučí vyvážení, rovnováze a koordinaci pohybů a zároveň se v tomto pohybu naučí uvolnění.  

Lonžování by mělo být zařazeno jako součást přirozené komunikace všech druhů, jelikož se rychle ukáže, jak to ve skutečnosti funguje a na jaké úrovni dvojice je. 

Často slýchávám "Lonžování mě nebaví a nevidím v tom smysl..." Dle mého názoru, je to tím, že lonžovat dotyčný neumí, nebo neumí ocenit přínos lonžování.

Je škoda, že k lonžování se většinou lidé v ČR vrací až ve chvíli, kdy mají potíže. V zahraničí je lonžování běžnou součástí tréninku koní napříč kategoriemi od výstavních koní, kde je tato metoda obzvlášť populární, až po drezurní nebo skokové. Holandští lonžéři mají v tréninku koně z vysokých soutěží, aby je posunuli ještě dále.

Lonžování přináší krásného, nasvaleného koně v kondici, vzájemnou důvěru a respekt, pochopení a posun v práci.

Tím se dostáváme i k nárokům na kvalitně provedené lonžování a samotnému lonžérovi.

Stejně jako jízda na koni i v lonžování je nutné trénovat, vzdělávat se v něm a dělat ho dobře a poctivě, pouze potom přináší ovoce. 

To vše dokážou moderní metody lonžování..., které nejsou jen o běhání koně v kruhu. 

Významnou součástí lonžování je: 

  • práce bez lonže
  • vyvazování moderními metodami, 
  • gymnastika koně na kavaletách  
  • práce na dvou lonžích 

Vycházím z učení především zahraničních lonžérů na světové úrovni, kteří pro lonžování nepoužívají vždy lonž a práci s koněm vedou na "volno". 

Kdo mě inspiruje ? 

Jsou to hned dva holandští trenéři. Paradoxně každý z nich je trochu jiný, ale oba mají výjimečné výsledky. 

Lammert Haanstra

Ze starší generace je to světově uznávaný holanlandský lonžér Lammert Haanstra, jehož seminář jsem absolvovala. 

Jeho metody výcviku jsou přísnější, ale využívají pokrokových metod pozitivní motivace spolu se specifickým způsobem vyvazování, který je až zázračný a přitom naprosto jednoduchý.

Koně trénuje "na volno" i při vyvázání. Jeho program obsahuje i výcvik lonžéra, který by měl být dle jeho názoru stejně fyzicky zdatný jako sportovec a to i psychicky. Vydal sérii knih, výcvikových DVD a prodává po celém světě lonžovací pomůcky dle vlastního návrhu. Zaměřuje se na výchovu a výcvik fríských koní od hříběte po sportovce, díky kterému se také proslavil.

Více zde: https://lammert-haanstra.nl/

Freestyle Academy Emiel Voest

Ojedinělý trenér zřídil školu tzv. "Freestyle Academy". Kde se snoubí požadavky na sportovní výkony a práci koně spolu s přirozenou prací s koněm pomocí různých větví přirozené komunikace a práce jak ze země, jak na lonži tak pod sedlem.

Sám Emiel Voest zřídil středisko pro tuto školu, kde je i při nárocích na koně stále na prvním místě jejich pohoda. Škola je však založena primárně pro výchovu a výcvik, instruktorů, cvičitelů a jezdců, které učí vlastní tréninkové metodě založené na přirozenosti. 

Jeho "clinik day" jsou vždy originálem a po jejich absolvování mě vždy inspirovali k pokračování svým vlastním směrem.

Já a lonžování

Lonžování je samozřejmou součástí základního výcviku jezdce, kterou jsem absolvovala ještě ve škole. V dnešním ohlédnutí bych řekla, že šlo o prosté základy. Kdo nás ovšem vyškolil, byli koně, které jsme lonžovali. Ve škole zaměřené na jízdu na koni se lonžovali koně nezvladatelní, špatně ovladatelní, v rekonvalescenci, nebo klusáci za špatného počasí. Myslím, že tato škola mi dala důvod hledat jak to dělat dobře, a tak, aby to přinášelo více, než běhání koně dokola.

Hodně se samovzdělávám překlady zahraničních článků a videí. Velkou inspirací a posunem pro mě, kromě knihy od MVDr. Švehlové, kterou jsem četla chvíli po škole, byli každoroční "clinic day" v Holandsku a seminář lonžéra Lammerta Haansty. Paradoxně pro mě seminář byl v první chvíli zklamáním. Velmi jsem se těšila co nového a převratného se naučím. K mému překvapení používal stejné metody a způsob výcviku jako já, samozřejmě na profesionální úrovni.

Až později jsem ocenila přínos semináře, který mi vyplnil neviditelné mezery a stal se pro mě nezměrným přínosem v pohledu na sebe sama. Utvrdila jsem se, že to dělám správně a není důvod se nechat zviklat tradičními pojetími výcviku a práce s koňmi. 

"Moje" lonžování 

Naše chovatelské centrum fríských koní je zaměřeno na chov a uchovňování koní v hlavní plemenné knize. 

Pro chovatelské výstavy je nutné připravit koně stejně dobře, jako by se účastnil závodu či sportoval. Příprava fríských koní na výstavy lonžováním má v Holandsku dlouhou tradici a je velmi populární.

Také já trénuji koně na výstavy především lonžováním, je tedy hlavní náplní mého času.

Kdy začínám lonžovat koně?

Již jako hříbátka se lonžují spolu s matkami a po odstavu je učím samostatné práci na kruhu. 

Že jsou moc malí? ... a blablabla... ano na běžnou práci jsou moc malí, většina práce je obeznámení hříbátek s tím co po nich chci,  práce ze země a pak pár koleček na kruhu "na volno". Vše zabere max. 10 min. Je to baví a těší se na zábavu a to i na příště. Práci s hříbaty mám nejraději, je intenzivní ale krátká, a oni jsou vždy tak ochotní a nadšení, že to přenesou i na mě.

K ovládání koní používám hlasové pomůcky, pískání a bič. 

Čím starší koně jsou, tím více času věnuji práci na kruhu. Vyvazování a udidlo používám pouze u koní v tréninku, tedy mají více než 3 roky. Ale i kůň v tréninku před výstavou pracuje max. 35 min. Pokud to není nutné pro použití pomůcek jsou koně téměř pořád "na volno" bez vodítka.

Koně vyvazuji dle stupně jejich tréninku a jejich potřeb např. koně s různými krky, nebo druhem pohybu.

Lonžování je stejně náročné jako posilování. 

Pracuji v kratších úsecích častěji. Pro potřeby lonžování máme vybudovanou pískovku 17,5m v průměru. Písek jako podklad je nejvhodnější pro pohybový aparát i samotný pohyb koně.

Součástí pískovky je káď s vodou a koně se mohou kdykoliv a to i během tréninku napít.

Trénink je nápor i na psychiku koně a možnost se napít koně uklidňuje. 

Součástí každé mojí práce s koněm je používání pozitivní motivace.  

Doporučená literatura

Ráda bych Vám napsala hromadu knih, ale bohužel v českém jazyce je na lonžování zaměřena pouze jedna kniha a považuji ji za základ pro každého lonžéra. 

"Lonžování" od MVDr. Dominiky Švehlové 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky